Kocaeli Kültür ve Eğitim Vakfı birlikteliğinde düzenlenen seminerde “İnsan ve Kainat” konusu üzerine konuşan İlgen, kendine has uslübu ve akıcı hitabetiyle dinleyicileri etkiledi.
Kocaeli Uluslar arası Gençlik Merkezinde gerçekleşen seminere İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan, Kocaeli Kent Konseyi Başkanı Dr. Halil İbrahim Kahraman, Kocaeli Kent Konseyi Genel Sekteri Gültekin Görüm, Kocaeli Kent Konseyi Gençlik Meclisi Başkanı A. Bilal Buksu, Kocaeli Toplumsal Dayanışma Derneği Başkanı Nurettin Yiğit ve izleyiciler katıldı. Yoğun ilginin gösterildiği seminerde imandan kadere, ibadetten duaya dini konuları geniş yelpazede örneklendiren, mizahi anlatımıyla konferansı hoş ve dolu dolu geçiren İlgen izleyicileri kendine hayran bıraktı.
Kainatın Sahibi Allah’tır
İlgen, “Bir anlık kılınan nafile namazı, bir sene tevekkelsiz kılınan namazdan daha hayırlıdır. Allah her şeyi insanlar için yarattı. Meyve sebzeler bizim için yaratıldı. Bunlara bu şekli, tadı veren Allah’tır. Bakın çamurdan, odundan neler çıkıyor. Allah bizi işte böyle odunlarla besliyor. Bu nimetler bize odundan geliyor. Bu Allahın hikmeti değil de nedir” dedi.
Okumanın önemine değinen İlgen, herkesin her kitabı okuması gerektiğini söyleyerek, en başta Kuran-ı Kerim okuyarak tam itikat sahibi olunması gerektiğine vurgu yaptı.
 
Kainata Bakmak Yeterli
İnsanların kalbine sevgiyle inerek onlara hakikatin Allah’tan geldiğinin anlatılması gerçekliğine değinen İlgen, kainata bakıldığında Allah’ın görüldüğünü dile getirdi. İnsanlara öncelikle yaradılışın anlatılması gerektiğini savunan İlgen, insanda kainatın, kainatta ise insanın olduğuna dikkat çekti.
Çamurdan Geldik Yine Çamura Döneceğiz
Herşeyin çamurdan yaratıldığını ve yine çamura döneceğini söyleyen İlgen, insan ve doğa arasındaki bağlantıyı anlattı. Her şeyin mantıksal bir döngü içerisinde ilerlediğini ifade eden İlgen ayrıca, ruh ve cinsiyet kavramları üzerine de bilgi verdi. Hem güldüren hem de düşündüren etkileyici üslubuyla seyirciler tarafından dikkatle dinlenen İlgen, yoğun alkışlarla seminerini bitirdi.

Seminer sonunda İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan ve Kocaeli Kent Konseyi Başkanı Dr. Halil İbrahim Kahraman tarafından kendisine hediye takdim edilen İlgen, kendisini dinlemeye gelen herkese teşekkürlerini sundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir